کلسینه آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال

کلسینه: آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال تراکتورسازی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری پشت روحاني را خالي نمی‌کنم

فيلم «چهارراه استانبول» به کارگردانی مصطفي كيايي با نگاهي به اتفاق آتش سوزی ساختمان پلاسكو ساخته شده. اين فيلم در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر كانديداي دريافت چه

پشت روحاني را خالي نمی‌کنم

پشت روحاني را خالي نمی کنم

عبارات مهم : سينما

فيلم «چهارراه استانبول» به کارگردانی مصطفي كيايي با نگاهي به اتفاق آتش سوزی ساختمان پلاسكو ساخته شده. اين فيلم در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر كانديداي دريافت چهار سيمرغ بلورين در بخش هاي بهترين بازيگر نقش مكمل زن «سحر دولتشاهي» و بهترين بازيگر نقش اول زن «ماهور الوند»، بهترين بازيگر نقش مكمل مرد «مسعود كرامتي» و بهترين جلوه هاي ويژه بصري «فريد ناصرفصيحي» شد كه در نهايت سحر دولتشاهي و فريد ناصرفصيحي سيمرغ ها را دريافت كردند.

داستان اين فيلم كه اين روزها در سينماهاي كشور نمايش داده می شود راجع به دو دوست به نام های بهمن و احد است كه تولیدی ورشکسته ای در پلاسکو دارند و از دست طلبکاران و اهالی پلاسکو فراری اند، روز اتفاق آتش سوزی ساختمان پلاسكو مناسب ترین وقت جهت فرار از دست آنهاست.

پشت روحاني را خالي نمی‌کنم

در فيلم جديد اين كارگردان بازيگران ستاره داری چون بهرام رادان و صورت هایی همچون سحر دولتشاهي، محسن كيايي و مهدي پاكدل به ايفاي نقش می پردازند. در ساخته های مصطفي كيايي آن چيزي كه بيشتر متجلي است بازي روان و يكدست بازيگران در كنار ريتم تندي كه فیلم هایش دارد به انضمام قصه ای كه فيلم براي مخاطب تعريف مي كند همه باعث مي شود مخاطب كنجكاو ديدن فيلم هاي اين كارگردان باشد خصوصا كه فيلم هاي «خط ويژه»، «عصر يخبندان»، «ضد گلوله» و «باركد» از فيلم هاي پرمخاطب بودند. با اين كارگردان به بهانه نمايش فيلمش در سينماها گفت وگو انجام داديم كه از نظر می گذرانید.

گردش مالي گيشه فيلم «چهارراه استانبول» با اسم گذشته «پلاسكو» نسبت به ديگر فیلم های شما در رتبه پایین تری قرار می گیرد می خواهم ارزيابي شما را نسبت به فروش فيلم تان بدانم؟

فيلم «چهارراه استانبول» به کارگردانی مصطفي كيايي با نگاهي به اتفاق آتش سوزی ساختمان پلاسكو ساخته شده. اين فيلم در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر كانديداي دريافت چه

بله، موافقم ولی اعتقاد دارم اين ميزان فروش در كليت سينما جاري است و تنها مربوط به فيلم من نمی شود. شرايط اجتماعي به گونه ای شده است كه مردم ديگر به سينما رفتن و فيلم ديدن رغبتي ندارند.

اگر اين گفته شما ظرف سه هفته اخير بيان می شد محلي از اعراب نداشت.

بله، آن وقت عيد بود و مردم حال ارزش خوب بود و كسي به قضيه برجام فكر نمی کرد و اوضاع قیمت دلار بد نبود. بعد از قضيه برجام ديگر حال مردم اصلا خوب نيست. چه توقعي می توانیم داشته باشيم كه به سينما بروند و فيلم ببينند. مردم در شوك به سر می برند و مخاطب فیلم ها ريزش زيادي داشته. بااین حال كه تعداد سالن های فيلم «چهارراه استانبول» كم است ولی ميزان فروش فيلم ما در بين ديگر فیلم ها اوج است.

تجربه ثابت كرده تاثير مشكلات كشور بيش از هر چيزي در فرهنگ و هنر خودش را نشان می دهد.

پشت روحاني را خالي نمی‌کنم

دقيقا، بلافاصله هر اتفاقي كه در كشور می افتد بازتابش در فرهنگ و هنر كشور نمود پيدا می کند. چند روز پيش با يكي از دوستان تئاتری ام كه صحبت می کردم او هم از وضعيت ريزش مخاطب در تئاتر ناراحت بود.

نكته اينجاست كه در حال حاضر در ماه رمضان تا قبل از افطار بليت سينماها نیم بهاست اين نیم بها بودن بليت در گردش مالي فيلم شما تاثير ندارد؟

معتقدم تایم های قبل از اذان اتفاقا مخاطب بيشتري را به خود جذب می کند چون بليت نیم بهاست. سانس هاي قبل از افطار مخاطبان فیلم ها به مراتب بيشتر هستند تا بعد از افطار.

فيلم «چهارراه استانبول» به کارگردانی مصطفي كيايي با نگاهي به اتفاق آتش سوزی ساختمان پلاسكو ساخته شده. اين فيلم در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر كانديداي دريافت چه

با اين فرض كه مردم از نیم بها بودن آگاهي داشته باشند.

فكر می کنم هر كس از جلوي سينما رد شود مطلع می شود. اگرچه حمايت صداوسیما در اين مسير بي تاثير نيست و اگر تلويزيون براي سينما اين تبليغ را انجام دهد قطعا مخاطبان سينما بيشتر می شود.

پشت روحاني را خالي نمی‌کنم

براي ساخت فيلم چهارراه استانبول چقدر سرمايه صرف كرديد؟

چيزي نزديك به دو و نيم ميليارد تومان.

با توجه به برگشت گیشه ای كه تابه حال از فيلم تان شاهد بوديم طبق اعلام رسمي تا روز جمعه يك ميليارد و سيصد و پنجاه ميليون تومان فروش داشتيد. به نظر می رسد ساخت چنين موضوعاتي كه با پروداكشن عظيم همراه است و از اتفاق و رخداد تلخ سخن می گوید كمتر به مذاق مخاطب خوش می آید؟

موافق نيستم چون همين الان فيلم من از فيلم كمدي بيشتر مي فروشد. چون فيلم چهارراه استانبول قصه دارد و مردم قصه را دوست دارند. مطمئن باشيد اگر حال مردم خوب بود و اين فيلم در عيد اكران مي شد مردم به مراتب استقبال بيشتري از فيلم مي كردند. مشكل عدم چرخش مالي مربوط به همه فيلم هاي روي پرده هست. فيلم تگزاس هم فروش خوبي ندارد.

به نظرم فیلم های «خط ويژه»، يا «ضدگلوله» و «باركد» از قوام و ساختار محکم تری برخوردارس بودند.

مخالفم چون اعتقاد دارم «چهارراه استانبول» هيجان زيادي دارد و همچنان كه بارها گفتم اعتقاد دارم «چهارراه استانبول» کامل ترین فيلم من است.

سال گذشته به مبحث تهیه کنندگی هم در سينما ورود پيدا کردید و فيلم «در وجه حامل» به كارگرداني بهمن كاميار به تهیه کنندگی شما تا چند هفته ديگر و از عيد فطر در سينماها نمايش داده می شود. فعاليت در اين بخش براي تان چگونه بوده؟ ممكن است كه تصميم بگيريد فیلمنامه ای را نسازيد و در بخش تهیه کنندگی فعاليت تان را ادامه دهيد؟

از آنجایی که هیچ وقت سفارش گیرنده نيستم در نتیجه موضوعاتي را كه دوست داشته باشم، می سازم. موضوعي كه ذهن مرا به خود درگير كند. هر وقت هم موضوعي به ذهنم برسد تلاش می کنم آن را برابر دوربين ببرم. بالاترين پيشنهاد را در طول سال دارم ولي فیلمنامه كسي را به عنوان كارگردان كار نمی کنم ولی در بحث تهیه کنندگی دوست دارم از كارگردانان و فیلمسازان جوان حمايت و كمك ارزش كنم.

با توجه به اينكه كمتر از يك ماه ديگر بااهمیت ترین رويداد ورزشي دنیا را شاهد هستيم «مسابقات فوتبال جام جهاني» و نمايش فيلم شما با اين مسابقه تداخل پيدا می کند و از طرفي قرار است مسابقه های فوتبال در سينماها نمايش داده شود شما نسبت به اين مساله اعتراض داشتيد.

بله، چون اعتقاد دارم هر سخن جايي و هر نكته مكاني دارد.

از چه نظر؟

من تمام دنيا را گشته ام و دیده ام كه اگر مردم قرار است به شادي دسته جمعی برسند اين مساله در پارک ها يا خیابان ها خودش را نشان می دهد نه در سينماها. بهترين راه براي تماشاي فوتبال اين است كه تلویزیون هایی در پارک ها راه اندازی شود و مردم آنجا در كنار هم جمع شوند، دست بزنند و شادي كنند. اعتقاد دارم سينما جاي نمايش فيلم است.

اما عده ای می گویند حضور مردم در سالن های سينما براي تماشاي فوتبال به فروش فیلم ها می تواند كمك كند.

قول می دهم هيچ كمكي در جذب مخاطب نمی کند.

شما چند بار در طول صحبت تان به اين اشاره كرديد كه حال مردم بعد از تصميمات برجام خوب نيست. آقاي كيايي سال گذشته همين وقت بود كه شما سينماگران براي شركت مردم در انتخابات تلاش می کردید. در حال حاضر به عملكرد دولت خاصه آقاي روحاني چه تحليلي داريد؟ اگر وقت به عقب برگردد دوباره به آقاي روحاني راي می دهید؟

مطالبات و خواسته من از آقاي روحاني پابرجاست ولي پشت آقاي روحاني را خالي نمی کنم. سال گذشته در ميان گزینه های انتخاباتي آقاي روحاني بهترين بودند. من تحلیل های سياسي خودم را از وضعيت موجود دارم. انصاف نيست تمام مشكلات اين روزهاي جامعه را به گردن آقاي روحاني بیندازیم. مسبب همه پرسشها جامعه را شخص ريیس جمهور نمی دانم. ولي به اين نكته هم بايد توجه داشته باشيم كه هر وقت مملكت ما دست اصلاح طلبان بوده اوضاع مملكت بدتر شده است آیا كه کارشکنی ها نسبت به آنها زياد است و اصلاح طلبان آسیب پذیر هستند؛ ولی پشت آقاي روحاني هستم.

مطالبات و خواسته من از آقاي روحاني پابرجاست ولي پشت آقاي روحاني را خالي نمی کنم. سال گذشته در ميان گزینه های انتخاباتي آقاي روحاني بهترين بودند. من تحلیل های سياسي خودم را از وضعيت موجود دارم. انصاف نيست تمام مشكلات اين روزهاي جامعه را به گردن آقاي روحاني بیندازیم.

اعتماد

واژه های کلیدی: سينما | مخاطب | نمايش | استانبول | استانبول | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs