کلسینه آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال

کلسینه: آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال تراکتورسازی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری نقدی بر برنامه سینمایی «هفت» با اجرای رضا رشیدپور

چند هنگامی که است اخبار اجراهای موفق و پرحرف وحدیث رضا رشیدپور از قاب شبکه های متفاوت و مصاحبه های چالشی تلویزیون گذشته و این مجری به میز اجرای «هفت» خاص جشنوار

نقدی بر برنامه سینمایی «هفت» با اجرای رضا رشیدپور

نقدی بر برنامه سینمایی «هفت» با اجرای رضا رشیدپور

عبارات مهم : اخبار

چند هنگامی که است اخبار اجراهای موفق و پرحرف وحدیث رضا رشیدپور از قاب شبکه های متفاوت و مصاحبه های چالشی تلویزیون گذشته و این مجری به میز اجرای «هفت» خاص جشنواره فجر رسیده هست. ولی آن چه در شب های باشکوه شروع سی وششمین ضیافت سینمایی کشور، تماشاچیان تلویزیون شاهد آن هستند، چالش آن چنانی نداشته و با وجود دست باز برنامه سازان در لحن و اجرای برنامه سازی، روشن است که سیاست آهسته و پیوسته رفتن را پیشه خود کرده است.

۱- گام رشیدپور در مسیر سنگلاخی «هفت»
رضا رشیدپور بعد از چند سال غیبت در تلویزیون، دوره بازگشت طوفانی و پرسروصدایی را پشت سر می گذارد. او تا هفته پیش، مجله صبحگاهی پرنشاط و جنجالی «حالا خورشید» را روی آنتن می برد و حالا تا پاسی از شب، «هفت» را اجرا می کند. ارتباطات کاری وی با اهالی هنر و چندین همکاری سینمایی، اطلاعات مناسبی را به مجری «هفت» داده هست. از جمله جذابیت های اجرای این برنامه را می توان در گزینش لحن رشیدپور جهت سری چهارم برنامه دانست که نه گزندگی افخمی را دارد و نه تخصصی بودن از جنس جیرانی را. ولی از اجرایش مشخص است که می خواهد با روشی محترمانه و در عین حال چالش برانگیز و خالی از جهت گیری های سیاسی سابق «هفت»، آهسته و پیوسته بار شیشه ای این برنامه را از مسیر پردست انداز سی وششمین جشنواره فیلم فجر به سلامت بگذراند.

نقدی بر برنامه سینمایی «هفت» با اجرای رضا رشیدپور

با این فرمان، چالش شب اول اجرای رشیدپور، طرح لباس‎های رسمی بازیگران روی فرش قرمز بود. در این بحث رشیدپور نتوانست به اتفاق نظری با سه مهمانش بر سر لباس رسمی کلاسیک مبتنی بر ارزش های بومی ایرانی برسد و بعد از چالشی شدن عنوان و به اصطلاح کم آوردن وی، دوباره سؤالاتش را به سمت فیلم و سینما هدایت کرد. گفت و گوی وی با مهران مدیری در شب دوم پخش «هفت» هم بر سر گرفتن جواب این سؤال که جهت «دورهمی» چقدر می گیری، با وجود تلاشش به نتیجه ای نرسید. پاسخی که به قول خودش دو سال پیش در برنامه مدیری جوابگویش بوده و برایش حاشیه ساز شده است است.

۲- مهمان های بی ربط و نابه جا
یکی از بااهمیت ترین نقایص برنامه، ناهماهنگی بین برنامه پخش فیلم ها و دعوت مهمانان «هفت» است و عملاً مهمان ها به فیلم ها ربطی ندارند. در شب اول گروه فیلم سینمایی «شعله ور» اعم از حمید نعمت ا… کارگردان، هادی مقدم دوست نویسنده و امین حیایی بازیگر، در حالی پا به «هفت» گذاشتند که هنوز فیلم آن ها در سینمای رسانه ها اکران نشده بود.

در شرایطی که روز جمعه، سه فیلم مهم «کامیون»، «جاده قدیم» و «فیلشاه» اکران شده است بودند، خبری از هیچ یک از عوامل ارزش در برنامه جمعه شب «هفت» نبود. عوامل پویانمایی «فیلشاه» یک شب دیرتر به برنامه دعوت شدند، در حالی که پخش فیلم ارزش ساعت ۹:۳۰ روز جمعه تمام شده است بود و می توانستند تا ساعت ۱۲ شب به استودیوی هفت برسند. در شب دوم هم با حضور بدون علت مهران مدیری روبه رو شدیم، تنها به این بهانه که به اماواگرهای مجری نشدنش در «هفت» پاسخ بدهد. چیزی که کمترین بخش برنامه را به خود تخصیص داده شده است داد و زیاد به سؤالاتی راجع به حواشی زندگی شخصی مدیری و اجرای «دورهمی» گذشت. شب سوم هم که دیگر معرکه بود؛ ابوالحسن داوودی در حالی به «هفت» آمد که اصلاً فیلمی در جشنواره نداشت!

۳- میز خنک منتقدان
آن چه «هفت» را به معنای واقعی کلمه «هفت» می کرد، حضور منتقدان با لحنی جالب و هیجان انگیز در ایام جشنواره بود که متأسفانه از آن گرفته شد. طی دو برنامه گذشته، «هفت» میزبان دو منتقد سینمایی بود و کمترین توجهی به این بُعد آن در روزها و شب های گرم سینمایی نشده هست. شاید اگر جایزه ای می شد به این بخش برنامه داد، جز تمشک طلایی نصیبی نمی برد. خنک ترین و بی حال ترین بخش برنامه را می توان به جرئت میز نقد آن معرفی کرد. جایی که با بحث های داغ و تخصصی ولی جالب مسعود فراستی در برابر دیگر منتقدان سینمایی میانه روتر مدعو، رنگ ورویی دوباره به سینما بخشید.

چند هنگامی که است اخبار اجراهای موفق و پرحرف وحدیث رضا رشیدپور از قاب شبکه های متفاوت و مصاحبه های چالشی تلویزیون گذشته و این مجری به میز اجرای «هفت» خاص جشنوار

منتقدانی که طبق اخبار برنامه، قرار بود متنوع باشند و هر شب شاهد ترکیب متنوعی از متخصصان این حوزه هنری باشیم ولی در این مدت تنها آنتونیا شرکا و غلامعباس فاضلی را دیده ایم. راجع به لحن و گزینش جنس منتقدان، چیزی که در این دو شب شاهد بودیم ترکیبی از دو منتقد زن و آقا در کنار هم با زبانی آرام و عاری از صراحت لهجه و بیان حقیقی نقاط ضعف در کنار قوت ها بود. جهت نخستین بار در این برنامه از یک منتقد زن دعوت به عمل آمد که نقطه قوت خوبی به شمار می آید. با این که نقد و نظرات وی از قوت و تخصص مورد نیاز برخوردار نبود، ولی به همین مقدار هم توجه به حضور متوازن از هر دو گروه منتقدان قابل تقدیر هست. با همه این اوصاف، انتظار مخاطبان از این ویژه‎برنامه، گفت وگوهای تندوتیزتر و چالش برانگیزتری از معرفی مثبت فیلم‎ها و خوش‎وبش با مجری است.

روزنامه خراسان

واژه های کلیدی: اخبار | برنامه | برنامه | رشیدپور | منتقدان | جشنواره | سینمایی | تلویزیون | تلویزیون | رضا رشیدپور | مهران مدیری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs