کلسینه آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال

کلسینه: آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال تراکتورسازی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند / درخشانی

مجید درخشانی که سابقه همکاری در پروژه‌های مختلفی چون ساخت آلبوم خاطره‌انگیز “در خیال” را با محمدرضا شجریان دارد، از بعضی ویژگی‌های این خواننده و همچنین نامهربان

هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند / درخشانی

درخشانی: هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند

عبارات مهم : آلبوم

مجید درخشانی که سابقه همکاری در پروژه های مختلفی چون ساخت آلبوم خاطره انگیز “در خیال” را با محمدرضا شجریان دارد، از بعضی شاخصه های این خواننده و همچنین نامهربانی هایی که راجع به شجریان طی سال های گذشته و هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اتفاق افتاده، گفت.

به گزارش ایلنا، مجید درخشانی با بیان این مطلب که؛ زیاد از هشت سال است که استاد محمدرضا شجریان در کشور عزیزمان ایران ممنوع الکار هست؛ به خبرنگار ایلنا گفت: البته طی این مدت آلبوم های ایشان در کشور عزیزمان ایران انتشار یافته منتهی ممنوع الکنسرت شده است اند.

هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند / درخشانی

ازنظر من شاید برطرف این ممنوعیت در شرایط کنونی که ایشان بیمار هستند تاثیر خاصی نداشته باشد ولی این برطرف ممنوعیت اجرای صحنه ای زمانی ارزش داشته و دارد که ایشان امکان اجرای کنسرت داشته باشند. متاسفم که باید بگویم استاد شجریان در این سال ها واقعا با مظلومیت روبرو بوده اند.

وی همچنین عنوان کرد: مردم هر لحظه پاسخ مثبت به آثار استاد شجریان داده اند. مردم با علاقه و علاقه ای که همواره در مکان ها و شرایط متفاوت به استاد شجریان نشان داده اند جایگاه ایشان را در فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران مشخص کرده اند.

مجید درخشانی که سابقه همکاری در پروژه‌های مختلفی چون ساخت آلبوم خاطره‌انگیز “در خیال” را با محمدرضا شجریان دارد، از بعضی ویژگی‌های این خواننده و همچنین نامهربان

آهنگساز آلبوم “در خیال” در ادامه افزود: این دوره بسیار مشکل جهت استاد شجریان محسوب می شود چون هم مسئله بیماری ارزش به وجود آمده و هم از این نظر که نتوانسته اند در هشت سال اخیر جهت مردم کشور عزیزمان ایران اجرایی در داخل کشور داشته باشند، حائز اهمیت است.

به هر حال استاد شجریان در کنسرت های داخل کشور انرژی بسیار زیادی از مردم مهربان کشورمان می گرفتند و متاسفانه این انرژی به واسطه ممنوع الاجرا شدن، از ایشان دریغ شده است هست. از این بابت من هم مانند بسیاری از مردم کشورمان متاثر هستم. استاد شجریان سال های سال آنقدر آثار خوب اجرا کرده اند که هرگز از ذهن مردم کشور عزیزمان ایران پاک نخواهند شد.

این آهنگساز افزود: جایگاه استاد شجریان را مخاطبان ایشان و مردم کشور عزیزمان ایران تعیین کرده اند. فکر نمی کنم در این چند دهه که آقای شجریان در بالاترین قله آواز کشور عزیزمان ایران ایستاده اند؛ کسی توانسته باشد به ایشان نزدیک شود تا مورد مقایسه با کار شجریان قرار بگیرد. شاید از نظر شهرت، خوانندگانی در جامعه مطرح شدند و جایگاهی کسب کردند ولی هیچکدام نتوانستند مانند استاد شجریان چنین جایگاهی کسب کنند.

هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند / درخشانی

مجید درخشانی گفت: آقای شجریان کارهایی انجام داده که هم بسیار مقبول مردم قرار گرفته و هم به سمت کارهای پاپ و خواندن آثاری که ارزش هنری ایشان را زیر سئوال ببرد نرفته هست. تمام آثار شجریان که در بین مردم مطرح شده است اتفاقا از نظر هنری آثار بسیار سنگینی محسوب می شوند.

آقای شجریان در قله هنر نشسته است و فکر می کنم حالا حالاها باید صبر کرد تا هنرمندی مانند ایشان پا به عرصه حیات بگذارد. شجریان، هم مردمی است و هم از نظر کیفیت کار و تکنیک بسیار قوی؛ البته این مدیون تیز هوشی ایشان است که باعث شده است بداند در هر مقطعی چه اثری را با چه کیفیتی اجرا کند.

مجید درخشانی که سابقه همکاری در پروژه‌های مختلفی چون ساخت آلبوم خاطره‌انگیز “در خیال” را با محمدرضا شجریان دارد، از بعضی ویژگی‌های این خواننده و همچنین نامهربان

این آهنگساز در ادامه راجع به نحوی شکل گیری آلبوم خاطره انگیز”در خیال” به خوانندگی محمدرضا شجریان گفت: آلبوم “در خیال” را خیلی سال قبل ساخته و به پایتخت کشور عزیزمان ایران آورده بودم. استاد شجریان به من گفت به مشهد بروم تا در مورد این اثر صحبت کنیم.

در مشهد مجموعه کار”در خیال” را به صورت کوتاه کوتاه بخش هایی از آن را شنید؛ و ایشان قبول کرد که این کار را بخواند. آن وقت من جوان بودم و ناشناخته، و کمتر کسی قبول می کرد به این صورت کاری را اجرا کند.

هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند / درخشانی

وی همچنین عنوان کرد: به هر حال استاد شجریان در آن وقت آنقدر تجربه داشت که با شنیدن بخش هایی از کار این اثر را جهت اجرا گزینش کند. خلاصه این اثر تا ضبط شود و مقدمات انتشارش انجام شود چند سالی طول کشید.

خوشبختانه بعد انتشار آلبوم “در خیال” مردم بسیار از این اثر استقبال کردند؛ و هنوز هم می شنوم که مردم این اثر را می شنوند و تصویر العمل هایی جالبی نسبت به آن دارند و لذت می برند.

مجید درخشانی راجع به مهمترین شاخصه همکاری با محمدرضا شجریان گفت: اتفاقی که من در همکاری با ایشان در دوره قدیم و در دوره متاخر تجربه کردم به این شکل بود که درصد دخالت ایشان در کار آهنگساز تقریبا صفر هست؛ و این منش بر خلاف واکنش‌ها خواننده های جوانی است که مدام به آهنگساز می گویند بخش های متفاوت کار را تغییراتی بدهند و سلیقه خودشان را در کار دخالت می دهند.

اما انصافا آقای شجریان در کار “در خیال” که در دوره جوانی من ساخته شد هیچ گونه دخالتی در کار آهنگساز نکرد و همان چیزی را که به عنوان مدل و الگو به ایشان دادیم به اجرا درآوردند. این عنوان جهت من بسیار جالب بود که خواننده ای در این سطح که بسیار مطرح است و همه دوست دارند کار آنها را بخواند اینگونه واکنش‌ها می کند. البته اگر ایشان می گفت هر بخشی از کار عوض کردن بدهم قطعا من عوض کردن می دادم ولی آقای شجریان به هیچ وجه دخالتی در کار آهنگساز نکرد و بسیار دست من را بازگذاشت.

وی در مورد تصویر العمل هوشنگ ابتهاج به آلبوم “در خیال” گفت: آقای ابتهاج در آن وقت در جریان مراحل تولید و ضبط این اثر و کارهای بنده بودند. این کار به وسیله سروش منتشر شد و بخشی از تصنیف “در خیال” نیز جهت تبلغ آلبوم از صداوسیما پخش می شد.

دوستان آن وقت مدام خبرهای جالبی می آوردند مبنی بر اینکه این تصنیف در فرودگاه، خیابان و هر مکان عمومی دیگری که امکان پخش موسیقی داشت جهت مردم پخش می شد. هنگامی که با استاد هم تلفنی در مورد کار صحبت کردم ایشان گفت چقدر این کار در جامعه جلوه داشته هست. من نیز به ایشان گفتم به هر حال صدای شما باعث شد جلوه کار ما صد برابر شود.

برایم بسیار جالب است که بعد از این همه سال با هر موزیسین و یا اهل موسیقی برخورد می کنم همچنان راجع به این اثر صحبت می کنند.

درخشانی گفت: توصیه جالب این است که همواره تلاش کرده ام با مردم ارتباط بگیرم و ضمن ساخت قطعاتی که ارزش هنری دارند بتوانم آثارم را در میان آنها نیز مطرح کنم؛ در این زمینه می توان از موزیک “امشب شب مهتابه” نام برد که چنین شاخصه دارد.

آهنگ “امشب شب مهتابه” هم از نظر موسیقیایی بسیار نیرومند است و هم مردم می توانند به آسانی با آن ارتباط برقرار کنند. من سال هاست که به دنبال چنین ملودی ها و نغمه هایی می گردم که آنقدر سهل و ممتنع باشند تا هم مردم آن را به خوبی درک کنند و هم از نظر فنی نیز تمام ضوابط در آن رعایت شده است باشد. خوشبختانه “در خیال” چنین اثر از کار در آمد.

واژه های کلیدی: آلبوم | انرژی | ایران | شجریان | استاد شجریان | محمدرضا شجریان | اخبار فرهنگی و هنری

هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند / درخشانی

هشت سال انرژی مردم را از شجریان دریغ کردند / درخشانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs