کلسینه آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال

کلسینه: آخرین پیروزی پنجشنبه استقلال تراکتورسازی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حکم سعید مرتضوی باید اجرا شود/ ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم او نیست ، فتحی

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: پیگیری جهت اجرای ماده ۴۷۷ نمی‌تواند مانع اجرای حکم سعید مرتضوی شود.

حکم سعید مرتضوی باید اجرا شود/ ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم او نیست ، فتحی

فتحی: حکم سعید مرتضوی باید اجرا شود/ ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم او نیست

عبارات مهم : قوانین

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: پیگیری جهت اجرای ماده ۴۷۷ نمی تواند مانع اجرای حکم سعید مرتضوی شود.

محمد جواد فتحی نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به بیانات همسر سعید مرتضوی مبنی بر حضورش در پایتخت کشور عزیزمان ایران و پیگیری او جهت اجرای ماده ۴۷۷، گفت: ماده ۴۷۷ جهت اعلام اشتباه بین به وسیله رییس قوه قضاییه هست. به این معنا که یک حکمی که قطعی می شود و مورد نیاز الاجرا است اگر رییس قوه قضاییه ببیند که این حکم خلاف بین شرع است و به نحو آشکار مغایرت و مباینت با شرع و قواعد شرع دارد می تواند تقاضای نقض حکم از دیوان عالی کشور را کند و دیوان نیز بعد از آنکه حکم را نقض کرد پیگیری مجدد می کند.

حکم سعید مرتضوی باید اجرا شود/ ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم او نیست ، فتحی

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت وگو با اعتمادآنلاین با بیان اینکه پیگیری جهت اجرای ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم قطعی نیست، تاکید کرد: کسی که خودش مجری اجرای قوانین بوده و از این قوانین مطلع است می داند که پیگیری جهت اجرای ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم نیست. مرتضوی با توجه به سمت قضایی و اطلاعات حقوقی اش می داند که حکم بعد از قطعیت مورد نیاز الاجرا است و باید اجرا شود. او به عنوان شخصیتی که سال ها به استناد همین قوانین افراد را مجازات کرده و به زندان فرستاده است و قرارهایی در مقام متولی دادسرا صادر کرده است حتما باید به قوانین و مقررات تمکین کند.

فتحی در ادامه گفت: اینکه مرتضوی به دنبال ماده ۴۷۷ هست، نباید مانع از اجرای حکم او شود یعنی حکم باید اجرا شود و بعد از آن مفاد ماده ۴۷۷ قابل اعمال و اجرا است و اگر رییس قوه قضاییه احراز کند که حکم، خلاف بین شرع است می تواند در مقام عالی دادرسی عنوان را به دیوان عالی کشور ارجاع دهد و تا زمانیکه دیوان حکم را نقض نکند این حکم می تواند مرحله اجرایی خود را ادامه دهد.

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: پیگیری جهت اجرای ماده ۴۷۷ نمی‌تواند مانع اجرای حکم سعید مرتضوی شود.

این نماینده مجلس گفت: به نظر می رسد عدم تمکین و عدم معرفی مرتضوی به اجرای احکام و دادسرا نوعی توهین به عملکرد خودش هم هست. او در طول این سال ها به استناد همین قوانین حکم کرده هست؛ در حال حاضر هم به استناد همین قوانین مجازات شده است هست، حداقل انتظار مردم از فردی که خودش را حقوقدان می داند و التزام به اجرا قوانین دارد این است که در جایی که این قوانین و مقرارت آن فرد را محکوم می کند، تمکین کند و حکم را به مرحله اجرا برساند.

فتحی با اشاره به تعلل ایجاد شده است در اجرای حکم مرتضوی، گفت: علت خاصی جهت این عنوان نمی توانم تعیین کنم و باید به ظواهر بیانات دادستان و معاون اول قوه قضاییه بسنده کنیم که نتوانستند به او دسترسی پیدا کنند. اگر به واقع مرتضوی جهت اجرای حکم در دسترسشان باشد، هیچ تعللی نباید صورت گیرد و هیچ علت قانونی جهت تعلیق حکم در قوانین کیفری کشور عزیزمان ایران سراغ ندارم که این اجازه را به دادستان و مقامات مجری حکم، بدهد که اجرای حکم را به تعلیق و تعویق بیاندازند. به هر حال حکمی که قطعی شده است مورد نیاز الاجرا است و دادستان و مقامات مجری حکم، باید از همه ابزارها جهت اجرای آن استفاده کنند.

او گفت: شنیدم تامین قرار مناسبی حدود دو میلیارد جهت مرتضوی صادر شده است قطعا آن کسی که این وثیقه را سپرده مکلف است که نسبت به معرفی محکوم اقدام کند و اگر اقدام نکرد وثیقه به دستور مسئول قضایی به نفع دولت می تواند ضبط شود. این یکی از ابزارها است که دادستان می تواند از آن استفاده کند. علاوه بر این مراجع انتظامی و اطلاعاتی می توانند رصد کنند و ببینند که این متهم کجا است.

حکم سعید مرتضوی باید اجرا شود/ ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم او نیست ، فتحی

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: با توجه به حساسیت مردم در خصوص پرونده مرتضوی، آن ها می خواهند ببینند که اجرای قانون چقدر جهت مسئولین دستگاه قضایی جدی هست. بنابراین بخاطر تقویت دستگاه قضایی، اقتدار قانون و تاکید بر حاکمیت قانون حتما دستگاه قضایی باید از ابزارهایش استفاده و رصد کند و محکوم را دستگیر و حکم را در مورد او اجرا کند.

واژه های کلیدی: قوانین | قوه قضاییه | سعید مرتضوی | دستگاه قضایی | حقوقی و قضایی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs